سلام
طی یکی دو سال گذشته همواره صحبت های زیادی از اینکه پرستاشاپ ۱.۷ یا ۱.۶ استفاده کنیم را شاهد بودیم. اخیرا پرستاشاپ ۱.۸ هم به این جمع اضافه شده است که لازم دیدم نظر وتجربه خودم را در یک مقاله جامع مطرح کنم. معیارهای زیادی را میتوان برای اینکه متوجه شویم چه نسخه ای مناسب تره مشخص کنیم که البته مهمترین معیارها برای هر کسب و کاری متفاوت است. سعی میکنم مهمترین موارد را از دید خودم عنوان کنم.

پایداری پرستاشاپ ۱.۶ و ۱.۷

خیلی از کاربران دلیل عدم استفاده از پرستاشاپ ۱.۷ را مشکلات آن بیان میکنند اکثر این کاربران فقط نسخه های ابتدایی ۱.۷ را بررسی و تست کرده اند. بله پایداری پرستاشاپ ۱.۶ نسبت به پرستاشاپ ۱.۷ بیشتر است ولی نکته مهم در این است که آیا نسخه فعلی پرستاشاپ ۱.۷ پایداری لازم را برای راه اندازی فروشگاه تجاری دارد ؟

شما در کار با پرستاشاپ به مشکلاتی بر خواهید خورد چه نسخه ۱.۶ و چه نسخه ۱.۷ که در پرستاشاپ ۱.۷ اکثر این مشکلات مربوط به تنظیمات سرور است. اگر مشکلات مربوط به تنظیمات هاست را در نظر نگیریم ، موارد دیگر مشکلاتی نیست که اختلالی در کسب و کار شما ایجاد کند. همان طور که در پرستاشاپ ۱.۶ طی ۲۰ نسخه ابتدایی مشکلاتی داشت ولی باز هم قابل استفاده تجاری بود.

نکته مهم این است که به همان اندازه که می توان گفت پرستاشاپ ۱.۶ پایداری بیشتری از پرستاشاپ ۱.۷ دارد ، میتوان با قاطعیت از ساختار بهینه و بهتر در کنار امکانات بیشتر پرستاشاپ ۱.۷ گفت.

مقایسه توسعه پرستاشاپ ۱.۷ و ۱.۶ طی ۱۸ ماه گذشته

وضعیت توسعه پرستاشاپ را می توان با یک بررسی کوتاه در گیت هاب متوجه شد. از ابتدای سال ۲۰۱۸ تا به امروز برای پرستاشاپ ۱.۶ هفت نسخه جدید شامل ۴۷ پول رکوئست (تغییر در کدها) و برای پرستاشاپ ۱.۷ نیز سیزده نسخه جدید شامل ۲۳۰۶ پول رکوئست ثبت شده است.

به زبان ساده می توان گفت بالای یک سال است که نسخه های پرستاشاپ ۱.۶ تنها برای رفع مشکلات بوده است و تمام بهینه سازی و امکانات جدید در نسخه ۱.۷ اعمال می شده است.(بسیار طبیعی و قابل پیش بینی است)

نکته جالب دیگری که وجود دارد احتمالا نباید منتظر نسخه ی جدید از پرستاشاپ ۱.۶ باشیم از حدود دو ماه پیش و بعد انتشار نسخه ۱.۶.۱.۲۴ هیچ نسخه جدید برای پرستاشاپ ۱.۶ در نظر گرفته نشده است (اینجا را مشاهده کنید) ، البته احتمال دارد در آینده شامل یکی دو نسخه دیگر از ۱.۶ برای رفع مشکلات امنیتی باشیم.

ماژول ها و قالب ها در پرستاشاپ ۱.۷

کمتر ماژول پرستاشاپ و قالبی در مارکت پرستاشاپ مشاهده میکنید که با نسخه ۱.۷ سازگار نباشد. البته ماژول هایی هم هستند که به دلیل عدم فعالیت توسعه دهنده نسخه جدید منتشر نکرده اند و فقط با ۱.۶ سازگار هستند.اما توسعه دهنده های فعال تمرکز خودشون را روی پرستاشاپ ۱.۷ قرار داده اند ، به طور مثال حدود سه سال هست که لئوتم که یکی از بزرگترین تولیدکننده های قالب پرستاشاپ است تمام امکانات و بهینه سازی جدید را تنها روی قالب های ۱.۷ انجام می دهد.

البته در ایران اوضاع مقداری متفاوت است وبا اینکه تیم های پرستایار و پرستافا که توسعه ماژول ها در نسخه ۱.۷ را در اولویت قرار داده اند ، ولی تیم های آی پرستا و پرستااستور همچنان اکثر ماژول های خودشون باتوجه به سیاست های که داشته اند هنوز با نسخه ۱.۷ سازگار نکرده اند.

در مجموع می توان گفت تمام نیازهای یک فروشگاه از نظر ماژول و قالب در پرستاشاپ ۱.۷ موجود است و تنها موردی که می توان به آن اشاره کرد ماژول ورود با موبایل است که در این زمینه هم گویا سایت رنگینه این امکان را به ماژول پیامک خود اضافه کرده است.

لازم به ذکر است که در برنامه توسعه پرستاکارت ۲ تیم پرستایار نیز امکان ورود و عضویت با موبایل را حتما در یک ماژول مستقل  توسعه داده و منتشر خواهد کرد.

وضعیت بومی سازی پرستاشاپ ۱.۷

خوشبختانه بخش زیادی از بومی سازی پرستاشاپ در نسخه ۱.۷ به هسته پرستاشاپ منتقل شده است ولی همچنان هسته پرستاشاپ ۱.۷ دارای مشکلاتی در بومی سازی است. مشکلاتی در راست چین سازی پنل مدیریت ، عدم وجود تاریخ شمسی و عدم وجود واحد پولی تومان است که خوشبختانه تمام این موارد توسط ماژول پرستاپلاس برطرف شده است.

آیا به پرستاشاپ ۱.۷ ارتقا بدهیم ؟

این موضوع به وضعیت کسب و کار شما بستگی دارد ، با اینکه معتقدم پرستاشاپ ۱.۷ بسیار مناسب تر از پرستاشاپ ۱.۶ برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی است ولی اگر فروشگاه شما مدت هاست که بروی پرستاشاپ ۱.۶ فعال است و در حال ارائه خدمات به مشتریان خود هستید اصلا در ارتقا به پرستاشاپ ۱.۷ عجله نکنید.

سعی کنید طی ۶ الی ۱۲ ماه آتی شرایط فروشگاه خود را کم کم به برای ارتقا به پرستاشاپ ۱.۷ آماده کنید.

  • ماژول های خود را بررسی کنید ، ماژول هایی که نیاز ندارید را حذف کنید.
  • اگر ماژولی دارید که با پرستاشاپ ۱.۷ سازگار نیست از توسعه دهنده بخواهید نسخه سازگار را آماده کند یا ماژول جایگزینی برای آن پیداکنید.
  • وضعیت قالب خود را بررسی کنید و اگر قالب نسخه سازگار با ۱.۷ ندارد باید یک الی دو ماه قبل از ارتقا به فکر قالب جایگزین باشید.
  • وضعیت سازگاری هاست خود را با پرستاشاپ ۱.۷ بررسی کنید ، میتوانید یک نسخه آزمایشی در ساب فولدر نصب و تست کنید.

اما در صورتی که فروشگاه شما چندان فعال نبوده و قصد دارید مجدد روی سایت تون سرمایه گذاری کنید یا قالب خودتون را تغییر بدهید بهتر است ارتقا به پرستاشاپ ۱.۷ را جدی تر بررسی کنید.

آیا برای ارتقا منتظر پرستاشاپ ۱.۸ باشیم ؟!

تیم پرستاشاپ هیچ اطلاعیه رسمی در مورد پرستاشاپ ۱.۸ تاکنون منتشر نکرده است که دلیل آن را می توان عدم وجود برنامه و اهداف دقیق برای آن یا فاصله زمانی زیاد تا شروع توسعه پرستاشاپ ۱.۸ دانست. طبق گفته همکاران ما در تیم آی پرستا ، توسعه پرستاشاپ ۱.۷ تا زمان انتقال کامل تکنولوژی ها و بخش های مختلف ادامه خواهد داشت.

باتوجه به نکاتی که گفته شده توسعه پرستاشاپ ۱.۷ طی یک دو سال آتی همچنان ادامه خواهد داشت و شخصا ترجیح میدم تصمیمات کسب و کار خودم را براساس شرایط فعلی و قطعی بگیریم تا اینکه منتظر یک نسخه جدید باشم که کوچکترین اطلاعاتی در مورد آن وجود ندارد.

اما نکته مهمتر این است که حتی اگر امروز هم پرستاشاپ ۱.۸ اماده استفاده بود باز هم شما برا ارتقا به این نسخه باید تمام کارهای لازم برای ارتقا پرستاشاپ ۱.۶ به ۱.۷ را انجام بدید و بعد به پرستاشاپ ۱.۸ ارتقا بدهید. پس چه بهتر که سعی کنید از همین الان و به مرور زمان فروشگاه خود را آماده ارتقا به پرستاشاپ ۱.۷ و بعد پرستاشاپ ۱.۸ کنید تا در آینده ضرورتی برای ارتقا فوری به نسخه های بالاتر نداشته باشید.

آیا پرستاشاپ ۱.۷ امکان استفاده تجاری را برای کاربران دارد ؟!

نگارنده نظر خودم را در این زمینه به طور مفصل گفتم ولی شاید بهتر باشد پاسخ این سوال رار مدیران فروشگاه هایی که مدت هاست که از پرستاشاپ ۱.۷ استفاده میکنند نیز بشنویم ، اگر شما فروشگاه پرستاشاپ ۱.۷ دارید نظر خودتون را در بخش نظرات همین مطلب به اشتراک بگذارید!

با احترام

سیدهاشم افخمی