آموزش ارتقا پرستاشاپ ۱.۶ به ۱.۷

بعد از چند جلسه بالاخره رسیدیم به زمان انجام ارتقا فروشگاه رسیدیم. با توجه به کارهایی که در قسمت هایی قبلی انجام دادیم ، فروشگاه آماده ارتقا شده است. در جلسه ارتقا پایه پرستاشاپ به صورت مفصل در مورد جزئیات ارتقا فروشگاه صحبت کردیم ، ارتقا به ۱.۷ مشابه ارتقا پایه بوده ولی مقداری تنظیمات متفاوت است که در ادامه می پردازیم.

  • فروشگاه در حالت تعمیرات قرار دهید.
  • حافظه نهان را از صفحه کارایی غیرفعال کنید.
  • آخرین نسخه ماژول «ارتقا با یک کلیک» را نصب کنید.
  • در تنظیمات ماژول دو گزینه بخش پشتیبان گیری را غیرفعال کنید ، گزینه های «غیرفعال کردن ماژول های غیربومی» ، «تغییر به قالب پیش فرض» و «آپدیت به قالب پیش فرض» را روی بله قرار دهید. اما گزینه «نگه داری تغییرات ایمیل» را روی خیر تنظیم کنید.
  • در بخش کانال ها ، گزینه «انتشار ماژور» را انتخاب و ذخیره نمایید. که در این صورت ماژول آماده ارتقا به آخرین نسخه ۱.۷ می شود.
  • قبل از شروع ارتقا یک بکاپ دستی از فایل ها و دیتابیس بگیرید ، تا در صورت ایجاد مشکل دقیقا به همین مرحله برگردیم و بعد از رفع مشکل ارتقا رو مجدد انجام دهیم.
  • روی گزینه «هم اکنون پرستاشاپ را ارتقا دهید» در ماژول ارتقا کلیک کنید تا ارتقا پرستاشاپ شروع شود.
  • بعد از چند دقیقه ارتقا فروشگاه تکمیل خواهد شد.

بعد از تکمیل ارتقا باید بخش های مختلف بررسی شود و مشکلاتی خواهیم داشت که باید رفع شود. در قسمت بعدی به نحوه برطرف کردن چند مورد از مشکلات بعد از ارتقا خواهیم پرداخت.

در حین ارتقا به مشکل خوردید؟

اگر در زمان ارتقا فروشگاه به مشکل خوردید ، یک اسکرین شات از خطا بگیرید و در بخش دیدگاه همین قسمت قرار دهید تا با هم مشکل را بررسی کنیم. البته باتوجه به مشکلات گزارش شده سعی می کنیم در آینده ویدئویی برای مشکلات رایج در زمان ارتقا و نحوه رفع آنها نیز آماده کنیم.

بحث و گفتگو در مورد پرستاشاپ و فروشگاه های اینترنتی

در این بخش در مورد هر چیزی که به فروشگاه اینترنتی مرتبط هست به بحث و گفتگو می پردازیم.
پرستاشاپ ، ماژول ، ارتقا ، فروش ، بازاریابی ، سئو و ...

9دیدگاه نظرتان در مورد این مقاله را بفرمایید!
محمدمهدی گلرو
09 شهریور 1400
سلام
خداقوت و خسته نباشید
من به این ارور بر خوردم
[INTERNAL] /home/cp32263/public_html/_upgrade/classes/Hook.php line 225 - PrestaShopObjectNotFoundException: The hook id #81 does not exist in database #0 /home/cp32263/public_html/_upgrade/classes/Hook.php(660): HookCore::getNameById(81) #1 /home/cp32263/public_html/_upgrade/classes/module/Module.php(1008): HookCore::unregisterHook(Object(BlockLayered), 81, NULL) #2 /home/cp32263/public_html/_upgrade/classes/module/Module.php(720): ModuleCore->unregisterHook(81) #3 /home/cp32263/public_html/_upgrade/modules/ps_facetedsearch/ps_facetedsearch.php(269): ModuleCore->uninstall() #4 /home/cp32263/public_html/_upgrade/modules/ps_facetedsearch/ps_facetedsearch.php(272): BlockLayered->{closure}() #5 /home/cp32263/public_html/_upgrade/modules/ps_facetedsearch/ps_facetedsearch.php(183): Ps_Facetedsearch->uninstallPrestaShop16Module() #6 /home/cp32263/public_html/_upgrade/src/Adapter/Module/Module.php(249): Ps_Facetedsearch->install() #7 /home/cp32263/public_html/_upgrade/src/Core/Addon/Module/ModuleManager.php(302): PrestaShopPrestaShopAdapterModuleModule->onInstall() #8 /home/cp32263/public_html/_upgrade/src/Core/Addon/Theme/ThemeManager.php(345): PrestaShopPrestaShopCoreAddonModuleModuleManager->install(NULL) #9 /home/cp32263/public_html/_upgrade/src/Core/Addon/Theme/ThemeManager.php(226): PrestaShopPrestaShopCoreAddonThemeThemeManager->doEnableModules(Array) #10 /home/cp32263/public_html/_upgrade/modules/autoupgrade/classes/UpgradeTools/ThemeAdapter.php(92): PrestaShopPrestaShopCoreAddonThemeThemeManager->enable('classic') #11 /home/cp32263/public_html/_upgrade/modules/autoupgrade/classes/UpgradeTools/ThemeAdapter.php(51): PrestaShopModuleAutoUpgradeUpgradeToolsThemeAdapter->enableTheme17('classic') #12 /home/cp32263/public_html/_upgrade/modules/autoupgrade/classes/UpgradeTools/CoreUpgrader/CoreUpgrader.php(684): PrestaShopModuleAutoUpgradeUpgradeToolsThemeAdapter->enableTheme('classic') #13 /home/cp32263/public_html/_upgrade/modules/autoupgrade/classes/UpgradeTools/CoreUpgrader/CoreUpgrader.php(117): PrestaShopModuleAutoUpgradeUpgradeToolsCoreUpgraderCoreUpgrader->updateTheme() #14 /home/cp32263/public_html/_upgrade/modules/autoupgrade/classes/TaskRunner/Upgrade/UpgradeDb.php(41): PrestaShopModuleAutoUpgradeUpgradeToolsCoreUpgraderCoreUpgrader->doUpgrade() #15 /home/cp32263/public_html/_upgrade/admin685n1nsey/autoupgrade/ajax-upgradetab.php(53): PrestaShopModuleAutoUpgradeTaskRunnerUpgradeUpgradeDb->run() #16 {main}
سیدهاشم افخمی
10 شهریور 1400
سلام
جناب گلرو لطف کنید یک اسکرین شات کامل از خطا بگیرید و مشکلتون رو در بخش گفتگو که امکان ارسال تصویر هم داره مطرح نمایید.
https://prestayar.com/discuss

یک بخش هایی از خطا کپی نشده گویا
- محسنی
07 فروردین 1400

با درود و با سپاس از آموزش شما
من در پایان مرحله به روز رسانی با این دو پیام خطا روبرو شدم. ظاهرا به روزرسانی انجام شده. می خواستم بدونم این دو مورد خطا مشکلی نداره؟ و اگر ایرادی در آینده ایجاد می کنه چطور می تونم حلشون کنم؟
ارتقا پایگاه داده درست است
هشداری هنگام ارتقا تشخیص داده شد.
Switching to default theme.
/h***/domains/****.ir/public_html/upgrade/Admin/autoupgrade/download/prestashop.zip حذف شد
/h***/domains/****.ir/public_html/upgrade/Admin/autoupgrade/latest حذف شد
پایان پردازش

خطاها
SQL 1.7.7.0 1146 in ALTER TABLE `ps_pagenotfound` CONVERT TO CHARACTER SET utf8mb4 COLLATE utf8mb4_general_ci: Table '*****.ps_pagenotfound' doesn't exist
SQL 1.7.7.0 1146 in ALTER TABLE `ps_statssearch` CHANGE `keywords` `keywords` varchar(255) CHARACTER SET utf8mb4 COLLATE utf8mb4_general_ci NOT NULL: Table ''*****..ps_statssearch' doesn't exist

سیدهاشم افخمی
14 فروردین 1400
این دو خطا مربوط به جداول آماری هست که دلیل خطا هم عدم پیدا کردن این جداول بوده (احتمالا با حذف ماژول های مرتبط با آمار در پرستاشاپ حذف شده) / از نظر ایجاد مشکل فکر نمیکنم مشکل خاصی برای فروشگاهتون ایجاد کنه و نیازی به انجام کاری نیست.
اخلاقی
25 آبان 1399
سلام خسته نباشید من از روی فیلم اموزشی ارتقاء را شروع کردم ولی یک خطا داد
home4/shirinka/public _html/admin4/autoupgrade/latest/perstashop.zipناتوان در باز کردن فایل فشرده
لطفاً راهنمایی کنید مچکر
سیدهاشم افخمی
20 آذر 1399
سلام
احتمالا سرورتون منابع لازم رو برای اکسترکت کردن فایل پرستاشاپ نداره و یا اینکه محدودیت هایی در سرور هست. در هر صورت میتونید از تنظیمات ماژول ارتقا و بخش موارد پیشرفته ، گزینه local directory رو انتخاب کنید و طبق راهنمایی که کرده فایل پرستاشاپ رو خودتون به صورت دستی (از طریق مدیریت پنل هاست) در پوشه مشخص شده آپلود و اکسترکت کنید.
امير
24 مرداد 1399
با سلام و خسته نباشيد
چرا بعد از آپديت پرستاشاپ و حتي بعد از نصب پرستاشاپ 1.7 پيام
توي بخش مديريت (توکن نامعتبر: دسترسی مستقیم به این لینک ممکن است منجر به ایجاد رخنه امنیتی بالقوه شود.) و در ادامه (آیا می‌خواهید که این صفحه را نمایش دهید؟) حالا هر چقدر كه دكمه - بله اين ريسك را مي دانم - رو بزنيم باز هم به هيچ صفحه ديگري منتقل نميشه
اينو چيكارش كنيم آقاي افخمي عزيز

ناصر محمدی
15 خرداد 1399
سلام و تشکر فراوان بخاطر این اموزش یه سوالی برام پیش اومده ماههاست جوابشو نمیتونم پیدا کنم هر کاری هم کردم درست نشد
قسمت ماژولها درقسمت" فیلترکن با" مال شما روی " نصب شده و نصب نشده " هست مال من همون روز اول اینو نشون داد و دیگه الان فقط روی گزینه "نصب شده" میمونه و با اینکه " نصب شده و نشده " توی منوش هست روی اون نمیاسته و میره روی "نصب شده" اگر جوابشو میدونید راهنمایی کنید ممنون میشم
سیدهاشم افخمی
15 خرداد 1399
سلام
یعنی گزینه رو تغییر میدید و صفحه مجدد بارگذاری میشه ولی باز هم روی گزینه قبلی باقی میمونه ؟ یا کلا صفحه بارگذاری نمیشه؟
به نظرم قبل از هرکاری با یک مرورگر دیگه تست کنید ، یا یک بار کش مرورگرتون رو پاک کنید و بعد تست کنید.
ناصر محمدی
15 خرداد 1399
همینکه گزینه رو میذارم روی :نصب شده و نصب نشده , بدون حتی ذره ای تاخیر میره روی نصب شده و هیچچی لود نمیکنه با چند نوع مرورگر تست کردم حتی سییستم عوض کردم کش خود پرستا رو هم پاک کردم فقط من یه بار همه ماژول ها رو روی همون گزینه " نصب شده و نشده" دیدم اونم همون روز اول نصب بود
سیدهاشم افخمی
17 خرداد 1399
سلام
احتمال میدم خطای جاوا اسکریپت داشته باشید ، در مرورگر فایرفاکس f12 رو بزنید تا ابزار developer tools مرورگر باز بشه. در این ابزار در تب کنسول بررسی کنید که هنگام تغییر گزینه آیا خطایی داده میشه یا خیر؟
ناصر محمدی
17 خرداد 1399
اونقدر خطا اومد بالا که پشیمون شدم از سوالم نمیدونم چرا اینجور شده من مطمئنم دستکاری نکردم
سیدهاشم افخمی
18 خرداد 1399
یک اسکرین شات از خطاها قرار بدید تا امکان راهنمایی باشه
مهدی محسنی
01 خرداد 1399

درود وقت بخیر
سپاس گزارم از شما بابت آموزش فوق العاده ای که تهیه کردین به واقع عالی.
مشکلی در حین ارتقا پیش اومده به این شرح که بعد از حذف قالب و ارتقای نسخه php به 7.1 که با حذف برخی از ماژولها انجام شد بعد از کلیک روی بخش ماژولها و سرویس ها با صفحه ی سفیدی مواجه میشیم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چطوری این مشکل حل کنیم.
سپاس

سیدهاشم افخمی
03 خرداد 1399
سلام
خطای ۵۰۰ یا صفحه سفید می تونه دلیل های مختلفی داشته باشد و در واقع یک خطای کلی هست که شما باید ابتدا دیباگ رو فعال کنید تا خطای اصلی نمایش داده بشه و طبق خطای اصلی مشکل مشخص بشه. (برای فعال کردن دیباگ کافیه گوگل کنید ، آموزش های مختلفی هست )
مهدی محسنی
04 خرداد 1399
درود وقت بخیر
با برگرداند بک آپ و تکرار مراحل به صورت مو به مو براساس صحبتهای شما ارتقا با موفقیت انجام شد فقط دو تا مشکل وجود داره:
1- قسمت بومی سازی غیرفعاله و با کلیک روی این گزینه به صفحه ی پیشخوان برگشت داده میشیم.
2- هیچکدام از عکسها در دسترس نیستند.

لطفا راهنمایی بفرمایید. با سپاس فراوان
سیدهاشم افخمی
04 خرداد 1399
سلام
1- طبق آموزش ها حل مشکل دسترسی در درس های بعدی میتونید مشکل رو برطرف کنید. (بخش مشکلات بعد از ارتقا رو چک کنید.)
2- کلمه در دسترس نبودن کمکی به انتقال مشکل شما جهت راهنمایی نمیکنه ، سعی کنید مشکل رو دقیق تر و واضح بگید. در هر صورت فکر میکنم با پاک کردن فایل htaccess و ایجاد مجدد آن از صفحه سئو احتمال رفع مشکل تصاویر وجود داره
محمدرضا بوذری
18 اردیبهشت 1399
سلام، خیلی ممنون از راهنمایی کامل و جامعی که برای به‌روزرسانی پرستاشاپ آماده کردید. خسته نباشید.

به‌روزرسانی رو بدون مشکل انجام دادم و خطای وجود نداشت. اما در انتها متوجه شدم که ویژگی‌های محصولات منتقل نشدن، میخواستم ببینم باید ویژگی‌ها به خاطر ساختار جدید پرستاشاپ از نو اضافه بشه یا من جایی را اشتباه کردم.

متشکرم
سیدهاشم افخمی
18 اردیبهشت 1399
سلام
خواهش میکنم جناب بوذری عزیز
طبق آموزش شما هسته پرستاشاپ رو ارتقا میدید و در این حالت اصلا انتقال اطلاعات معنی نداره ، انتقال زمانی معنی داره که شما بخواید اطلاعات فروشگاه رو به یک فروشگاه دیگه منتقل کنید ک هر فروشگاه دیتابیس خودش را داشته باشد.
زمانی که شما ارتقا میدید ، فایل های هسته بروز رسانی میشن و دیتابیس شما هم طبق پرستاشاپ ۱.۷ آپدیت میشه ، ویژگی های شما هم در نسخه ۱.۷ موجود است. شاید مشکلی در نمایش و مشاهده ویژگی ها داشته باشید.
برای راهنمایی دقیق تر بفرمایید ، در بخش مدیریت ویژگی ها نمایش داده میشه ؟ در صفحه محصولات به چه صورت است؟

اگر از ماژولی برای دسته بندی ویژگی ها در پرستاشاپ ۱.۶ استفاده میکردید ، حتما ماژول رو حذف و سپس مجدد بررسی کنید.
محمدرضا بوذری
18 اردیبهشت 1399
سلام ممنون از پاسخ سریع شما؛

همه محصولات در پرستاشاپ ۱.۶ دارای ویژگی بودند اما بعد از به روز رسانی انگار که مقادیر حذف شده و به این شکل هست در بخش مدیریت:
https://www.screencast.com/t/xQ0wawmm

در صفحه محصول هم اینطور هست:
https://www.screencast.com/t/X2bfFoQ1cIZa

اما در پرستاشاپ ۱.۶ این ویژگی‌ها رو داشته:
https://www.screencast.com/t/vlFnYs1ZjL0

متشکرم.
سیدهاشم افخمی
19 اردیبهشت 1399
توی پنل مدیریت بخش «کاتالوگ / مشخصه ها و ویژگی ها» چک کنید که ویژگی ها نمایش داده میشه یا نه ، از این قسمت میتونید متوجه بشید که اصلا ویژگی ها هستند یا خیر !
اگر ویژگی ها حذف نشده بودن ، احتمالا مشکلی در ارتباط بین محصول و ویژگی ها باشه (در نهایت به نظرم مشکلتون رو باید یک متخصص پرستاشاپ بررسی کنه تا علت اصلی مشخص و رفع بشه)
محمدرضا بوذری
20 اردیبهشت 1399
مشکل اینجا بود، من تو بخش کارایی همه چیز رو غیر فعال کرده بودم:
https://www.screencast.com/t/NL8Ihy2qCtXV
محمدرضا بوذری
19 اردیبهشت 1399
در این بخش ویژگی‌ها هستند، تنها مشکل توی خود محصولات هست که حذف شده از داخل محصولات. ممنون از راهنماییتون.
سید مصطفی حسینی
01 اردیبهشت 1399
سلام و تشکر از زحمت شما جناب افخمی. در حین ارتقا با این خطا مواجه شدم:
خطای (parseJSON) جاوا اسکریپت در حال انجام تشخیص داده شد.
سیدهاشم افخمی
02 اردیبهشت 1399

سلام
خطایی که گفتید یک خطای کلی هست و دلیل رو مشخص نمیکند.

بعد از اینکه به خطا خوردید برید به میسر زیر در هاست :
ADMIN_FOLDER / autoupgrade / tmp / log.txt

این فایل لاگ اطلاعات دقیق تری از دلیل مشکل ایجاد شده رو ثبت می کند ، ۱۰ خط آخر این فایل رو ارسال کنید تا باتوجه به خطا اصلی راهنمایی کنم خدمتتون

سید مصطفی حسینی
02 اردیبهشت 1399
این پوشه و فایل رو پیدا نمیکنم ظاهرا نداره.
اگر مسیر رو درست رفته باشم در هاست دایرکت ادمین
اینجا پوشه tmp رو نداره publichtml/modules/autoupgrade
سیدهاشم افخمی
02 اردیبهشت 1399
دقت کنید توی مسیری که گفتم اصلا پوشه modules نیست ، شما باید برید به پوشه ادمین فروشگاهتون (منظور از ADMIN_FOLDER پوشه مدیریت هست که توی هر فروشگاهی متفاوته)
سید مصطفی حسینی
02 اردیبهشت 1399

بله پیداش کردم
آخرین خطوط ایناست:
[2020-04-21 10:42:12] Download directory has been emptied
[2020-04-21 10:43:11] دانلود انجام شد.
[2020-04-21 10:43:11] دانلود به پایان رسید. در حال استخراج...
[2020-04-21 10:43:13] پوشه "latest/" تخلیه شد
[2020-04-21 10:44:21] Content of archive /home/.../domains/....com/public_html/.../autoupgrade/download/prestashop.zip is extracted

سیدهاشم افخمی
02 اردیبهشت 1399
باتوجه به این لاگ ، بیشترین احتمال مشکل در اکسترکت کردن فایل زیپ پرستاشاپ هست که مهمترین دلیل کم بودن منابع سرورتون و ضعیف بودن سرور فروشگاه هست.
لقمان محمودی
22 فروردین 1399

با تشکر از جناب افخمی من چند تا تجربه خودم رو که در حین ارتقا پیش میومد توضیح بدم .
من بعد اینکه ماژول ها رو حذف نصب میکردم فایل های اون رو از طریق هاست حذف میکردم که این خودش هنگام ارتقا خطا میداد .
اگه حجم هاستتون کم حتما اون رو ارتقا بدید مثلا اگه ۵ گیگ اون رو به ۲۰ گیگ ارتقا بدید که در حین ارتقا مشکل کمبود فضا میش نیاد .
اگه به دلیل خطای هاست یا خطای کمبود فضا ارتقا با مشکل برخوردید رفرش نزنید و یه بار اون صفحه رو ببندید و دوباره ارتقا رو انجام بدید که ادامه ارتقای قبلی رو انجام بده و تا زمانی این کار انجام پذیر که فایل های پوشه last و download در autoupgrade رو خالی یا حذف نکردید . اگه خالی بشه دوباره ارتقا از اول شروع می کنه .
حتما فایل های اضافی رو حذف کنید چون هنگام ارتقا زمان کمتر و سرعت بیشتری ارتقا شروع می شود .
ویدیوهای که جناب افخمی توضیح دادند دقیق طبق اون پیش برید که جا انداختن یه نکته هم باز مشکلاتی پیش میاره .

آموزش ویدئویی جامع ارتقا پرستاشاپ

وضعیت کامل شده
مدت دوره 1:51:09
تعداد درس 9
Loading...