تنظیمات پرداخت پرستاشاپ

پرداخت مهم‌ترین اصل و بخش یک فروشگاه اینترنتی‌ست! اگر روش‌های پرداخت شما متناسب با نیاز جامعه نباشد، از چرخه رقابت حذف می‌شوید، اگر ایراد و اختلالی در پرداخت به وجود بیاید، کسب و کار تعطیل می‌شود.

به عبارت بهتر یک فروشگاه اینترنتی بر پایه‌ی پرداخت، فعال است! پرستاشاپ نیز همینطور است. روش‌های متفاوتی برای پرداخت در فروشگاه پرستاشاپ وجود دارد، اما کدام روش‌ها بهتر هستند و چطور آنها را فعال کنید؟

در این آموزش هر آنچه در مورد روش‌های پرداخت پرستاشاپ نیاز دارید بدانید، به شما می‌گوییم. برای داشتن فروشگاهی بهتر همراه ما باشید...

پیش از آنکه این آموزش را ادامه دهید، پیشنهادی برای شما داریم. در پرستاشاپ، ارز پیشفرض ریال است و اگر می‌خواهید از تومان که واحدی کاربردی‌تر است استفاده کنید، حتما اول آموزش اضافه کردن تومان به پرستاشاپ را ببینید.

آنچه خواهید دید؛

آموزش روش‌های پرداخت در پرستاشاپ:

 • پرداخت آنلاین
 • پرداخت با چک
 • پرداخت کارت به کارت
 • پرداخت در محل

تنظیمات روش‌های پرداخت

آموزش روش‌های پرداخت در پرستاشاپ

پس از آنکه پرستاشاپ را نصب کردید، برخی ماژول‌ها به صورت پیشفرض نصب می‌شوند و تعدادی از این ماژول‌ها مربوط به پرداخت هستند، ماژول چک و پرداخت الکترونیکی به صورت خودکار نصب می‌شوند و برای استفاده از آنها باید پیکربندی انجام دهید.

امروزه با توجه به نیاز جامعه و دخالت فناوری در حوزه‌های مختلف، پرداخت کارت به کارت، پرداخت در محل و پرداخت آنلاین بیشتر مورد نیاز هستند و استفاده می‌شوند.

ما نیز در ادامه این چند روش مهم و ضروری را به شما آموزش می‌دهیم. پیش از هرچیز، در پنل مدیریت پرستاشاپ، به بخش پرداخت>>روش‌های پرداخت بروید، در این صفحه تصویری مانند زیر خواهید دید که نشان دهنده ماژول‌های نصب شده است.

ماژول‌های پیشفرض پرداخت پرستاشاپ

اکنون با ادامه آموزش همراه ما باشید...

   

1- تنظیم درگاه پرداخت آنلاین در پرستاشاپ

پرداخت آنلاین می‌توان گفت بهترین و پرکاربردترین روش پرداخت است، در این روش کاربر با چند کلیک و وارد کردن مشخصات کارت بانکی خود می‌تواند خرید کند و همان لحظه هزینه به حساب فروشگاه واریز می‌شود. بسیار ساده و راحت! در این بخش بحث امنیت پیش می‌آید که شما باید اقدامات لازم را انجام دهید و فروشگاهتان را امن کنید، یکی از این اقدامات، فعالسازی SSL است.

برای استفاده از روش درگاه پرداخت آنلاین، ماژول پرستاپی (PrestaPay) یکی از معتبرترین ماژول‌های زبان فارسی‌ست که محصول پرستافاست و به صورت رایگان در دسترس است. در این آموزش نیز ما از آن استفاده می‌کنیم. برای اتصال فروشگاه به درگاه پرداخت آنلاین، گام‌های زیر را دنبال کنید.

نصب ماژول پرستاپی

1- از این لینک، ماژول پرستاپی را دانلود کنید.

2- در پنل مدیریت فروشگاه پرستاشاپ، به بخش ماژول‌ها>>مدیریت ماژول‌ها بروید.

3- بر روی دکمه بارگذاری ماژول کلیک کنید و فایل دانلود شده در گام 1 را در این کادر آپلود کنید.

4- پس از آنکه نصب کامل شد، بر روی پیکربندی کلیک کنید.

 

درگاه‌های پرداخت پرستاپی – نصب زرین پال در پرستاشاپ

در صفحه مربوط به پیکربندی پرستاپی، سمت راست صفحه، گزینه‌ای به نام مدیریت پلاگین‌ها وجود دارد. در این بخش، شما می‌توانید پلاگین‌های مختلفی برای پرستاپی نصب کنید.

در این مثال، می‌خواهیم درگاه واسطه زرین پال را برای فروشگاه تنظیم کنیم، مانند زیر باید عمل کرد:

1- در بخش مدیریت پلاگین‌ها، پلاگین زرین پال را دانلود و سپس نصب کنید.

نصب درگاه پرداخت پرستاشاپ

2- صفحه را مجدد بارگیری کنید، نام پلاگین در بخش تنظیمات (ستون سمت راست) به همین صفحه اضافه می‌شود، بر روی آن کلیک کنید.

3- در این صفحه تنظیمات کلی درگاه زرین پال قرار دارد، برای فعال کردن درگاه پرداخت آنلاین، وضعیت را بر روی بله تنظیم کنید. در ادامه نیز می‌توانید نام درگاه را تغییر دهید و پیامی برای موفقیت آمیز بودن پرداخت، بنویسید. به عنوان مثال، ما پیامی مانند زیر نوشتیم:

پرداخت آنلاین پرستاشاپ

کد درگاه پرداخت یا مرچنت را باید از سایت درگاه پرداخت مربوطه دریافت کنید، در این مثال باید به سایت زرین پال مراجعه کنید.

نکته

دقت کنید که زرین پال و برخی دیگر از پلاگین‌های موجود در پرستاپی، واسط درگاه پرداخت هستند اما برخی درگاه پرداخت مجزا و مخصوصی به سایت شما اضافه می‌کنند.

مثلا می‌توانید یک درگاه پرداخت آسان پرداخت مخصوص کسب و کار خود بسازید که البته برای این کار باید مدارک و نمادهایی را کسب کنید، اما برای استفاده از درگاه‌های واسط به این نمادها نیاز ندارید.

 

4- پس از وارد کردن اطلاعات، بر روی ذخیره کلیک کنید.

5- اکنون وارد سایت شوید و یک محصول را به سبد خرید اضافه کنید، به بخش پرداخت بروید، در این قسمت باید چنین تصویری ببینید، این یعنی ماژول در فروشگاه شما فعال شده است. (چطور در فروشگاه پرستاشاپ، محصول ایجاد کنیم؟ )

تنظیمات ماژول پرستاپی

تنظیمات ماژول پرستاپی

در صفحه پیکربندی ماژول پرستاپی، به بخش تنظیمات بروید. اگر به این بخش بروید، تصویری مانند زیر خواهید دید:

تنظیمات پرستاپی

در این صفحه (تب تنظیمات عمومی) 3 مورد مختلف وجود دارد:

 • اگر محصولات شما مجازی هستند و کاربر باید آنها را دانلود کند، گزینه مربوط به "نمایش لینک دانلود" را بر روی بله تنظیم کنید.
 • گزینه بعدی مربوط به نمایش اطلاعات سفارش است، یعنی کاربر پس از آنکه هزینه را پرداخت کرد، صفحه‌ای به او نشان داده شود و اطلاعات سفارش به اطلاع وی برسد، بهتر است این گزینه را نیز بر روی بله نگه‌دارید.
 • اما مورد آخر که مورد مهمی هم است، آدرس صفحه پرداخت است. می‌توانید این آدرس را مطابق با ساختار سایت خود وارد کنید، به صورت پیشفرض pay برای صفحه پرداخت فروشگاه شما استفاده می‌شود، مثلا اگر آدرس سایت شما example.com باشد، آدرس درگاه پرداخت، example.com/pay خواهد بود.

نکته

این آدرس برای زمانی کاربرد دارد که می‌خواهید به صورت مستقیم از کاربر بخواهید هزینه را واریز کند، معمولا برای حمایت‌های مالی این صفحه استفاده می‌شود.

یادتان باشد اگر تغییراتی در این صفحه انجام دادید، حتما در نهایت بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

   

2- تنظیم روش پرداخت با چک در پرستاشاپ

این روش برای زمانی مناسب است که شما و مشتریان بتوانید به صورت مستقیم ارتباط برقرار کنید و به قدر کافی به یکدیگر اعتماد داشته باشید. با استفاده از این قسمت، کاربر می‌تواند به جای پرداخت نقدی، یک چک را برای شما بفرستد و پس از دریافت چک، شما باید به صورت دستی سفارش وی را تایید کنید.

برای استفاده از این روش، مطابق زیر عمل کنید:

1- در پنل مدیریت پرستاشاپ، به بخش "پرداخت>>روش‌های پرداخت" بروید.

2- بر روی دکمه پیکربندی در کنار ماژول چک کلیک کنید.

نکته

اگر این ماژول به صورت پیشفرض نصب نبود، به بخش ماژول‌ها>>کاتالوگ‌ها بروید و ماژول چک را جستجو کنید و سپس آن را نصب نمایید.

3- در این صفحه، باید نام و آدرس خود را وارد کنید تا مشتری چکی به نام شما به آدرستان بفرستد.

پرداخت با چک پرستاشاپ

4- در انتها بر روی ذخیره کلیک کنید.

 

3- تنظیم روش پرداخت الکترونیکی پرستاشاپ

این روش برای کارت به کارت و یا پرداخت توسط فیش بانکی مناسب است. در واقع با انتخاب این روش توسط مشتری، اطلاعات حساب و کارت شما به اون نشان داده می‌شود و می‌تواند مبلغ را واریز کند.

در این روش نیز لازم است به صورت دستی پرداخت توسط مشتری را تایید کنید و سفارش را به وضعیت پرداخت شده تغییر دهید.

پرداخت کارت به کارت پرستاشاپ

2 بخش مختلف در این صفحه وجود دارد که در بخش اول، اطلاعات حساب را باید وارد کنید و در بخش "شخصی سازی" اطلاعاتی برای کاربر (مثلا آیتم چند روز رزرو می‌ماند و...) تنظیم کنید.

  

4- فعالسازی پرداخت در محل برای پرستاشاپ

برای پرداخت در محل نیز ماژولی وجود دارد که رایگان است ولی به صورت پیش‌فرض نصب نیست و اول باید آن را نصب کنید. برای تنظیم این روش، گام‌های زیر را دنبال کنید.

1- برای نصب ماژول پرداخت در محل، به بخش "ماژول‌ها>>کاتالوگ ماژول‌ها" بروید و عبارت cash را جستجو کنید.

2- ماژول cash on delivery را نصب کنید.

تنظیمات پرداخت پرستاشاپ

این ماژول هیچ تنظیماتی نیاز ندارد و همینکه نصب شود، به صورت فعال در فروشگاه شما وجود خواهد داشت.

 

تنظیمات روش‌های پرداخت

در انتها و پس انجام تمام تنظیمات پرداخت پرستاشاپ، در منوی اصلی به بخش پرداخت>>تنظیمات بروید. در این صفحه موارد مختلفی برای تنظیمات پرداخت در دسترس شماست که می‌توانید بر حسب نیاز آنها را فعال یا غیرفعال کنید، مواردی همچون:

 • محدودیت واحد پول: برای هر واحد ارز، روش‌های پرداخت مورد استفاده را فعال کنید.
 • محدودیت گروه: تنظیم روش‌های پرداخت برای هر گروه کاربری
 • محدودیت کشور: تعیین روش‌های پرداخت برای کشور (روش‌ها را برای ایران فعال کنید)
 • محدودیت‌های حامل: در این بخش می‌توانید روش‌های پرداخت را برای انواع حامل فعال و غیرفعال کنید.

مطالعه بیشتر: 3 روش تنظیم ارسال رایگان در پرستاشاپ!

معمولا بخش‌های مختلف این صفحه، نیازی به ویرایش ندارند، اما در قسمت "محدودیت واحد پول" روش‌های پرداخت به صورت پیشفرض برای واحدهای ارز، فعال نیستند و باید آن‌ها را فعال کنید.

تصویر زیر، نتیجه تمام مراحل این آموزش است، در نهایت شما چنین روش‌هایی خواهید داشت:

آموزش پرداخت پرستاشاپ

   

کلام نهایی

همانطور که گفتیم پرداخت مهم‌ترین بخش یک فروشگاه اینترنتی است و شما باید مطابق با روند جامعه و نیاز کاربران، روش‌های پرداخت فروشگاه پرستاشاپ خود را به‌روز کنید.

در این مطلب 4 روش اصلی پرداخت در محل، پرداخت به صورت کارت به کارت، پرداخت با چک و پرداخت از طریق درگاه آنلاین را به شما آموزش دادیم، امیدواریم که این آموزش برای شما مفید باشد و بتوانید در جهت بهبود فروشگاه و فروش محصولاتتان از آن استفاده کنید.

متشکریم که تا انتها با ما بودید، منتظر نظرات و پیشنهادات ارزشمندتان هستیم...

برای پیگیری مطالب و اخبار ما، کانال تلگرامی پرستایار را دنبال کنید.