ارتقا پایه پرستاشاپ (از نسخه ۱.۷ به آخرین نسخه منتشر شده پرستاشاپ)

در این قسمت به آموزش ارتقا پرستاشاپ به آخرین نسخه مینور منتشر شده می پردازیم. در صورتی که از نسخه ۱.۷ استفاده می کنید و دوست دارید به آخرین نسخه ۱.۷ ارتقا دهید یا از نسخه ۱.۶ می خواهید به نسخه ۱.۶.۱.۲۴ ارتقا دهید!

خلاصه ای از نکات و مراحل ارتقا پرستاشاپ که در آموزش به آنها پرداخته ایم.

پشتیبان گیری از اطلاعات فروشگاه : اولین مرحله قبل از شروع ارتقا است که باعث می شود با خیال راحت و بدون نگرانی از ایجاد مشکل ارتقا پرستاشاپ انجام دهیم، در قسمت قبلی بطور مفصل به نحوه پشتیبان گرفتن از اطلاعات فروشگاه از طریق پنل مدیریت هاست پرداختیم.

فعال کردن حالت تعمیرات فروشگاه : قبل از شروع ارتقا باید فروشگاه را به حالت تعمیرات ببرید تا در مدت ارتقا تغییری در اطلاعات فروشگاه ایجاد نشود. برای این کار به مسیر «پارامترهای فروشگاه / عمومی / تعمیرات» بروید و فروشگاه را در حالت تعمیرات قرار دهید. با افزودن آی پی خود در این صفحه می توانید امکان مشاهده فروشگاه را داشته باشید.

نکته : در پرستاشاپ ۱.۶ حالت تعمیرات در مسیر «تنظیمات / تعمیرات» قرار دارد.

غیرفعال کردن حافظه نهان و کش پرستاشاپ : به مسیر «پارامترهای پیشرفته / کارایی» بروید و گزینه حافظه نهان را غیرفعال کنید ، همچنین نحوه کامپایل در حالت کامپایل اجباری قرار بگیرد. اگر از کش سرور استفاده می کنید که تنظیمات آن در انتهای همین صفحه قرار دارد ، این قسمت را نیز غیرفعال کنید. پاک کردن حافظه موقت که لینک آن در بالای صفحه کارایی قرار دارد نیز فراموش نشود.

نصب ماژول ارتقا با یک کلیک : ماژول «click upgrade-1»  توسعه پرستاشاپ به صورت رسمی برای ارتقا هسته پرستاشاپ منتشر شده است ، شما با این ماژول هر نوع ارتقا را می توانید انجام دهید. برای نصب ماژول کافیه به مسیر «ماژول ها / کاتالوگ ماژول ها» بروید و عبارت «upgrade» را جستجو کنید.

نکته مهم برای ارتقا به آخرین نسخه پرستاشاپ ۱.۶

اگر فروشگاه شما پرستاشاپ ۱.۶ هست و قصد دارید به آخرین نسخه ۱.۶ ارتقا دهید ، احتمالا در صورتی استفاده از نسخه آخر ماژول ارتقا (نسخه ۴) به مشکلاتی در روند ارتقا برخواهید خورد. طبق تجربه توصیه میکنم از نسخه ۱.۶.۸ ماژول ارتقا برای ارتقا به آخرین نسخه ۱.۶ استفاده کنید.

دانلود ماژول ارتقا نسخه ۱.۶.۸

پیکربندی ماژول ارتقا : ماژول ارتقا با یک کلیک بخش های مختلف برای تنظیم نحوه ارتقا دارد که به مهمترین قسمت آن پرداخته ایم.

چک لیست قبل از ارتقا : چک لیستی است که موارد مورد نیاز برای ارتقا را بررسی و مشخص می کند. بخش اصلی این موارد مربوط به تنظیمات سرور فروشگاه است که البته در ویدئو به آنها اشاره شده است ، باز هم مشکلی داشتید می توانید در بخش نظرات مطرح نمایید.

گزینه های پشتیبان گیری : ماژول به شما امکان پشتیبان گیری از اطلاعات فروشگاه شامل فایل ها ، تصاویر و دیتابیس را می دهد که برای فروشگاه هایی که اطلاعات زیادی دارند یا از سرور اشتراکی استفاده می کنند باعث ایجاد مشکلاتی در ارتقا می شود. توصیه می کنیم به جای این گزینه ها از پشتیبان گیری از طریق پنل مدیریت هاست استفاده نمایید.

تنظیمات اصلی ارتقا

تنظیمات اصلی ارتقا در انتهای صفحه پیکربندی قرار دارد که شامل ۵ مورد زیر است.

 • عملکرد سرور : این گزینه سرعت ارتقا را براساس منابع سرور شما مشخص می کند که گزینه توصیه شده و پیش فرض «آهسته» یا همان low است.
 • غیرفعال کردن ماژول های غیربومی :  منظور از ماژول های غیربومی ماژول هایی هست که توسط خود پرستاشاپ تایید رسمی نشده باشند. ماژول هایی که از سایت هایی غیر از سایت اصلی پرستاشاپ دریافت کردید شامل ماژول های غیربومی می شود. (همه ماژول های ایرانی غیربومی هستند)
  فعال بودن این گزینه باعث غیرفعال شده ماژول های غیر بومی می شوند ، پس اگر ماژولی دارید که از سازگاری آن با نسخه جدید پرستاشاپ اطمینان ندارید بهتر است این گزینه را فعال کنید تا بعد از انجام ارتقا ماژول را فعال و تست کنید.
 • ارتقاء قالب پیشفرض : اگر از قالب پیش فرض پرستاشاپ استفاده می کنید و آن را طبق نیازتان شخصی سازی کرده اید (یعنی کد های قالب را تغییر داده اید) ، این گزینه را بروی خیر بگذارید تا تغییرات شما از بین نرود.
 • فعال شدن قالب دیفالت : در حالتی که قالب فعلی شما با نسخه جدید پرستاشاپ سازگار نیست ، می توانید قالب پیش فرض را موقتا فعال کنید. می توانید بعد از ارتقا قالب جدیدی که با نسخه جدید سازگار باشد را بروی فروشگاه نصب کنید.
 • نگه داری شخصی سازی قالب ایمیل : اگر قالب های ایمیل خود را شخصی سازی کرده اید و نمی خواهید این شخصی سازی ها از بین برود این گزینه را بروی «خیر» تنظیم کنید.

ارتقا را شروع کنید : در این بخش دکمه استارت ارتقا قرار دهد که نسخه ی جدید فروشگاه را هم مشخص می کند ، این قسمت تنظیمات برای تعیین نسخه ای که می خواهید به آن ارتقا دهید نیز قرار دارد که البته به صورت مفصل در ویدئو به آن پرداخته ایم.

بعد از انجام تنظیمات گزینه «Upgrade Prestashop now!» را بزنید تا عملیات ارتقا شروع شود ، ماژول مراحل زیر را برای ارتقا انجام می دهد:

 • دانلود نسخه جدید از سرورهای پرستاشاپ
 • اکسترکت نسخه جدید
 • کپی فایل های نسخه جدید
 • آپگرید دیتابیس فروشگاه
 • آپگرید ماژول ها
 • بهینه سازی دیتابیس
 • پایان ارتقا

تبریک میگم شما تونستید فروشگاه خودتون را ارتقا بدید!

تست و بررسی قسمت های مختلف : بعد از تکمیل ارتقا قسمت های مختلف مدیریت فروشگاه و در بخش کاربری هم به خصوص ورود و ثبت نام و ثبت سفارش را به صورت کامل تست کنید تا از عملکرد صحیح فروشگاه بعد از ارتقا مطمئن شوید.

بحث و گفتگو در مورد پرستاشاپ و فروشگاه های اینترنتی

در این بخش در مورد هر چیزی که به فروشگاه اینترنتی مرتبط هست به بحث و گفتگو می پردازیم.
پرستاشاپ ، ماژول ، ارتقا ، فروش ، بازاریابی ، سئو و ...

4دیدگاه نظرتان در مورد این مقاله را بفرمایید!
بهنام مشکات
19 آبان 1400
سلام آقای افخمی در بروزرسانی دیتابیس از ورژن 1.7.5.2 به 1.7.8.0 با اخرین ورژن ماژول ارتقا با یک کلیک (4.13.0) ارور زیر و گرفتم لطفا راهنمایی کنید
[WARNING] SQL 1.7.7.0 1062 in UPDATE `ps_hook_module` AS hm INNER JOIN `ps_hook` AS hfrom ON hm.id_hook = hfrom.id_hook AND hfrom.name = 'actionFrontControllerAfterInit' INNER JOIN `ps_hook` AS hto ON hto.name = 'actionFrontControllerInitAfter' SET hm.id_hook = hto.id_hook: Duplicate entry '357-502-1' for key 'PRIMARY
سیدهاشم افخمی
22 آبان 1400
سلام
این یک خطا warning هست و باعث توقف ارتقا نخواهد شد. احتمالا خطای اصلی رو ارسال نکردید. یک گفتگو ایجاد کنید و یک اسکرین شات از صفحه ارتقا ارسال کنید.
قاسم پورنيازي سيس
05 مرداد 1399
جناب آقاي افخمي عزيز
در مورد پرستاشاپ 1.6.1.24 كه فكر كنم آخرين نسخه 1.6 باشه (در سايت رسمي پرستاشاپ من 1.6.8 رو پيدا نكردم) و همچنين تم لئو اسپورت استور كه اصلا قابليت ارتقا به 1.7 رو نداره، شما چه پيشنهادي داريد - البته سرور آمريكاست و به خيلي دلايل كه خودتون هم در جريان هستيد به هيچ وجهي نمي تونيم سرور ايران بگيريم -
1- پيشنهادي بابت: ارتقا پرستاشاپ (هر چند با تم ديفالت) به ورژن 1.7.x بابت بهبودي سرعت و Optimize شدن و لود سريع محصولات (تعداد تقريبا 11000 محصول)
2- پيشنهادي بابت: ارتقا كلي و تمامي فرآيند ارتقا در محيط KEYCDN
با تسكر فراوان
سیدهاشم افخمی
15 مرداد 1399
سلام
دقت کنید منظور از نسخه ۱.۶.۸ ، شماره نسخه ماژول ارتقا پستاشاپ هست و با شماره نسخه هسته پرستاشاپ متفاوته ، در باکس زرد رنگ هم لینک دانلود قرار گرفته
هادی منوچهری
01 خرداد 1399

درود خدمت جناب افخمی عزیر .

بعد از بروز رسانی به نسخه 1.7.6.5 که موفقیت امیز بود . نه بخش مدریت نمایش داده شد و نه بخش کاربری.

****نکته: فروشگاه تنها زبان فارسی دارد و از قبل زبان انگلیسی حذف شده و همچنین تنها در بخش قیمت توما و غیره حذف شده و تنها ریال فعال می باشد
---------------------------------------------

نمایش خطای اولیه بعد از بروز رسانی و بارگذاری مجدد صفحه:

https://plink.ir/ZSkh3

---------------------------------------------

نمایش خطای بخش مدیریت بعد از فعال سازی Debug:

https://plink.ir/jrQZN

---------------------------------------------
نمایش خطای بخش کاربری بعد از فعال سازی Debug:

https://plink.ir/3l8j8

با تشکر فراوان

سیدهاشم افخمی
01 خرداد 1399
سلام
هر دو خطا بخش مدیریت و بخش کاربری مربوط به واحدهای پولی شما هستن ، برای شروع در پنل مدیریت هاست به پوشه var/cache در این مسیر دو فولدر به اسم dev و prod وجود داره که هر دو رو حذف کنید.
همچنین قبل از ارتقا واحدهای پولی رو بررسی کنید و مطمئن بشید که تنظیماتش درسته
هادی منوچهری
03 خرداد 1399
سلام سید بزرگوار.
ممنون یکی از مشکلات حل شد با راهنمایی شما.
اما دقیقا باز با مشکل برخورد کردم که تنها از طریق دیتا بیس قابل حل بود چون در فروشگاه نمایش داده نمی شد.
مشکل مربوط همونطور که فرمایش کردین مربوط نوع ارز فروشگاه بود که تنها ریال و تومان در فروشگاه نمایش داده می شد طبق تصویر زیر در دیتا بیس و تیبل currency_lang
https://plink.ir/XJvbo
و اما مشکلی که اینجا وجود داشت میشه به تیبل currency که یک مقدار ارزی داشت و در تیبل currency_lang این نوع ارز ارتباط نداشت و به اصطلاح پرستاشاپ ارتباط اون ارز رو نمی تونست پیدا کنه و با عث خطا می شد.
https://plink.ir/3l8j8
https://plink.ir/jrQZN
ممنون از جناب افخمی عزیز بابت اموزش جامع ارتقا پرستا شاپ.
*****در ضمن اینو هم بگم که یک همچین اموزشی در هر سایتی بود به صورت VIP و پرداخت در دسترس دیگران قرار می گرفت و از سخاوتمندی شما کمال تشکر رو دارم زیرا هم زمان برای تولید اموزش گذاشتین و همچنین بخشی کوچکی از دانشتون رو تحت اختیار کاربران به صورت رایگان قرار دادین.
وحید سالاری
05 اردیبهشت 1399

سلام و عرض ادب، بنده بعد از آپدیت پرستا شاپ به آخرین نسخه با ایراد زیر روبرو شدم، لطف میکنید راهنمایی کنید، سپاس
[INTERNAL] /home/ariaim/public_html/vendor/tijsverkoyen/css-to-inline-styles/src/CssToInlineStyles.php line 133 - SymfonyComponentDebugExceptionFatalThrowableError: Type error: Argument 1 passed to DOMNode::removeChild() must be an instance of DOMNode, null given #0 /home/ariaim/public_html/vendor/tijsverkoyen/css-to-inline-styles/src/CssToInlineStyles.php(133): DOMNode->removeChild(NULL) #1 /home/ariaim/public_html/vendor/tijsverkoyen/css-to-inline-styles/src/CssToInlineStyles.php(50):

سیدهاشم افخمی
05 اردیبهشت 1399
سلام
این یک خطای رایج نیست و نیاز به بررسی فنی داره ، حداقل من تا حالا با چنین خطایی برنخوردم. بهتره بدید به یک متخصص براتون ارتقا پرستاشاپ رو انجام بده!

پ .ن : برای خطاهای طولانی ، بهتره تصویر خطا را قرار بدید.

آموزش ویدئویی جامع ارتقا پرستاشاپ

وضعیت کامل شده
مدت دوره 1:51:09
تعداد درس 9
Loading...