حسام ایوبی

ریدایرکت محصولات و حذف محصولات قدیمی

اگر تعداد زیادی محصول قدیمی روی سایت رو ریدایرکت 301 کنیم ولی محصول جانشین انتخاب نکنیم(با توجه به تعداد زیاد محصولات) چ اتفاقی میافته؟برای حذف محصولات خیلی قدیمی که تعدادشون هم زیاده از روی سایت و برای اینکه کمترین تاثیر روی سئو داشته باشه باید چ پروسه ای طی بشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید..

سیدهاشم افخمی

سلام

اینکه میخواید ریدایرکت ۳۰۱ کنید ولی محصول انتخاب نکنیم رو متوجه نشدم ولی به صورت کلی خدمتتون توضیح میدم.

شما دو راه برای ریدایرکت محصولات دارید:

۱- محصولات قدیمی رو غیرفعال می کنید و در بخش ویرایش صفحه محصول (تب سئو در پرستاشاپ ۱.۷) گزینه ای برای ریدایرکت ۳۰۱ محصول غیرفعال وجود داره.

۲- محصولات قدیمی رو حذف می کنید و ریدایرکت ۳۰۱ رو با استفاده از ماژول پرستالینک انجام میدید.

اما نکاتی که باید درنظر بگیرید:

۱- محصولی رو اگر غیرفعال یا حذف می کنید ، حتما ریدایرکت ۳۰۱ رو انجام بدید. چون در غیر این صورت صفحه ۴۰۴ ایجاد میشه و باعث افت سایتتون در نتایج گوگل میشه.

۲- آدرس و صفحه مقصدی که برای ریدایرکت هر محصول انتخاب میکنید نزدیک به محتوای محصول قدیمی باشه. همینطور که میدونید با ریدایرکت ۳۰۱ ما ارزش و اعتبار صفحه قدیمی در گوگل رو به صفحه مقصد منتقل میکنیم و البته این اعتبار به صورت کامل منتقل نمیشه بلکه میزان انتقال بستگی به ارتباط و هم موضوع بودن محتوای صفحه داره.

۳- حالت دوم که محصولات قدیمی حذف میشند مزیتی که داره باعث میش مدیریت محصولات با حذف محصول های اضافه عملا راحتر بشه.

حسام ایوبی

ممنون از راهنمایی و پاسخ شما ، باز من دقیقتر سوالمو بیان میکنم :

در صورتی که محصولی رو غیر فعال کنیم گزینه ای هست که میتونیم ریدایرکت را انتخاب کنیم (301 و ..) بعد از انتخاب ریدایرکت مثلا 301 ، منو جدیدی باز میشه برای انتخاب محصول جانشین . یعنی محصولی دیگه متناسب با این محصولو انتخاب کنیم که ریدایرکت به اون محصول جدیده بشه. ولی نکته اینه: میشه محصولی انتخاب نکرد به عنوان محصول جانشین و خالی گذاشت؟؟!در این صورت چ اتفاقی میافته؟ضمن اینکه شما فرض کنید ما 5000 تا محصول قدیمی داریم اینکه بخواهیم برای هر کدوم بشینیم یه محصول جانشین معرفی کنیم بسیار وقت گیر و طاقت فرسا هست.میخواستم بدونم اگر ریدایرکت 301 برای هر محصول قدیمی فعال کنیم ولی محصول جدیدتر و جانشین(صفحه جدید در سایت) انتخاب نکنیم چ اتفاقی برای سئو میافته؟!

حالت دوم که فرمودین یعنی ما میایم مثلا 5000 تا محصول قدیمی که قبلا ایندکس شدن رو گوگل حذف و دلیت میکنیم بعد دوباره دونه دونه میشینیم صفحه جدید ومتناسب با هرکدوم انتخاب میکنیم؟میشه حالت دوم رو هم بیشتر توضیح بدین؟

سیدهاشم افخمی

به این فکر کنید که اصلا چرا ریدایرکت ۳۰۱ می کنید؟

در این مورد شما ، ما یکسری صفحه با آدرس مشخص داریم که در گوگل ایندکس شدن و از سایت حذف میشن ، خوب اگر کاری نکنیم این صفحات خطای ۴۰۴ میدن و در نتیجه روی رتبه و ارزش سایت در گوگل تاثیر منفی میگذاره.

برای جلوگیری از ایجاد خطای ۴۰۴ میایم صفحاتی که حذف میشن رو ریدایرکت ۳۰۱ می کنیم.

منظور از ریدایرکت کردن چیه ؟ ریدایرکت یعنی زمانی که آدرس مبدا (صفحه حذف شده) فراخوانی میشه به آدرس مقصد هدایت میشیم و مثل این هست که از همون ابتدا آدرس مقصد رو زدیم. ۳۰۱ هم نشون دهنده اینه که این ریدایرکت دائمی هست.

پاسخ سوال اولتون فکر میکنم داده شد ، شما اگر محصول مقصد رو انتخاب نکنید عملا ریدایرکتی اتفاق نمی افته!

حالا باید نکته ای که وجود داره اینه که اگر صفحه ای که حذف میکنید در گوگل ایندکس شده و دارای ارزش هست و ورودی گوگل میگیره و ... برای اینکه صفحه دوم جایگزین این صفحه در گوگل بشه و در واقع ارزش صفحه حذف شده به صفحه دوم منتقل بشه باید از نظر محتوا نزدیک به هم باشند.

هر چه نزدیک تر درصد بیشتری از ارزش صفحه اول به صفحه دوم توسط گوگل منتقل میشه.

در نهایت شما اگر میخواید از نظر سئو این موضوع تاثیر منفی روی سایتتون نگذاره ، بهتره یکی یکی برای هر صفحه حذف شده یک محصول مرتبط رو انتخاب کنید.

ایجاد گفتگو جدید

اگر سوالی دارید ، اگر چالشی در فروشگاه خود دارید ، می توانید گفتگو خود را ایجاد نمایید.

ایجاد گفتگو جدید

دوره های آموزشی

سبدخرید